Ayakta Nasır

Nasır Neden Olur, Sebepleri Nelerdir?

Basınç ya da sürtünmeden dolayı aynı noktaya uygulanan darbe nasırların oluşumuna ve büyümesine sebebiyet vermektedir. Bu basınç ve sürtünmelerin ortaya çıkmasında ki sebepler çoğunlukla şunlardır;

1- Kötü ayakkabı tercihi: Sıkı veya yüksek topuklu ayakkabılar ayaklarınızın belli bölgelerinin sıkışmasına neden olabilir. Aynı şekilde ayakkabı ayaktan gevşek olduğunda ayağın belli bir bölgesi adım attıkça noktasal darbeye maruz kalacaktır. Bu noktasal darbeler vücuda burada bir şeylerin yanlış gittiğinin sinyalini verir ve vücut burada önlem almaya çalışırken sistemin yanlış çalışması ile cildin katmanlar halinde kalınlaşmasına ve nasırların ortaya çıkmasına neden olur.

2- Çorapsız ayakkabı giymek: Ayakkabı, terlik ve sandaletleri çorap olmadan giymek ayaklarda meydana gelebilecek sürtünmeleri artırabilir. Aynı şekilde düzgün giyilmeyen ve tam oturmayan çorapta sorun çıkarabilir.

3- El İşleri: El ile kullanılan enstrüman, kürek, balta ve benzeri aletlerin sürekli olarak baskı ve noktasal darbelere sebep olmasından elin çeşitli bölgelerinde nasırlar meydana gelmektedir.

Nasır Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

– Kalınlaşmış kaba ve çirkin görünen cilt
– Sertleşmiş ve kalınlaşmış bir kabarıklık
– Ciltte ki hassasiyet ve ağrı

Nasır çeşitli boyutlarda ve sert bir merkeze sahip olabilir. Ayaklarınızın üstünde, yanlarında ve hatta ayak parmaklarında gelişme gösterirler. Ağırlık taşıyan ya da taşımayan bölgelerde söz konusu olan nasır problemi baskı altında kaldığında ve sıkıştığında acı verici olmaktadır.

Hemen AraWhatsapp