Diğer Bakımlar

Hamilelikte Ayak Bakımı

Hamilelikte ayaklar her zamankinden daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. Hamilelik kadın bedeninde pek çok değişikliğe yol açar. Birçok kadın hamilelik döneminde benzer sorunları yaşar. Bunlardan biri, önemsenmeyen ayak ağrısıdır. Bu dönemde doğal kilo artışından kaynaklanan yürüyüş değişikliği olur ve ayakta duruş pozisyonu değişir. Farklı pozisyonlar dizler ve ayakta normalden fazla ağırlık ve basınç oluşturduğundan sorun yaratabilir.

Topuk ağrısı ve taban ağrısı en sık görülen ayak sorunudur. Kilo artışından dolayı birçok kadın bacak krampı ve varis sorunu yaşayabilir. Nasır ve batık tırnakta da artış görülür. Bundan dolayı, bu dokuz ayın daha rahat geçmesini sağlamak için hamilelikte ayak bakımı ve sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinilmelidir.

0-3 VE 4-15 YAŞ ARASI BEBEK VE ÇOCUKLARIN AYAK BAKIMI VE TIRNAK KESİMİ

Sürekli kıpırdayan bir bebeğin incecik el ve ayak tırnaklarını kesmek hüsranlı bir egzersiz olabilir ve bebeğin hassas cildini tırnak makasına kaptıracağım diye büyük korku yaşanır… Ama yeni doğmuş bebeğinizin el tırnakları haftada bir kez, ayak tırnakları da ayda bir kez kesilmeli, hem kendini hem de başkalarını yaralaması önlenmelidir.

SPORCU VE DANSÇI AYAK SAĞLIĞI

Spor yapmanın sağlığımıza harika bir etkisi var ama ayaklarımıza her zaman o kadar iyi gelmeyebiliyor. Düzenli olarak spor yapıyorsanız ayak tabanlarınızı sporla ilgili sorunların mayın tarlasından, mesela ayak mantarı ve siğillerden korumanız, ayakkabılarınızın sporunuzu engellemekten çok desteklediğine emin olmanız önemlidir.

Koştuğumuzda, vücut ağırlığımız üç katına çıkar ve ayaklarımız her adımda bu ekstra ağırlığın yükünü taşır. O yüzden bir futbol sahasında veya tenis kortunda saatlerce durmadan koşuyorsanız veya golf turnuvası yapıyorsanız ayaklarınız günün sonunda biraz ekstra ve düzenli bakıma ihtiyaç duyacaktır. Saha sporları oynayan birçok kişi su toplamaları, nasırlar, ayak mantarı ve kuvvetli ayak kokusuyla muhatap olabilir ama kendinizi korumanın yöntemleri var.

Burada önemli olan, ayak bakımını yaptırmak zorunda olduğunuzun bilincinde olmanızdır. Merkezimiz tarafından düzenli yapılan ayak bakımıyla kullanmanız gereken uygun krem, slikon, veya tekstil ortez ürünlerinin de yardımıyla muhtemel rahatsızlıkların önünü hemen alabilir ve severek yapmakta olduğunuz spor dalıyla daha uzun yıllar gönül rahatlığıyla ilgilenebilirsiniz.

Hemen AraWhatsapp